Jen kousek od hranic s našimi jižními sousedy se nachází oblíbený výletní cíl Dolních Rakousů - výrobna sýrů Käsemacher s obchodem a restaurací.

Značka Käsemacher je dlouholetým výrobcem tradičních sýrů na severozápadě Rakouska, v oblasti Waldviertel (Lesní čtvrť). Jejich výrobky pocházejí z lokálních surovin a v současnosti vyrábí vedle sýrů i různé chuťovky, třeba nakládané minidýničky Yellobell plněné čerstvým sýrem. Všechny produkty značky Käsemacher jsou vyráběny ručně a s láskou k řemeslu.

V areálu Käsemacherwelt najdete jak výrobnu sýrů, tak i restauraci a malou zoologickou zahradu. Můžete zde absolvovat prohlídku výrobny a na vlastní oči se tak přesvědčit o kvalitě ručně vyráběných sýrových specialit značky Käsemacher.

My jsme komplex navštívili po cestě z jiních Čech, což nám z Třeboně trvalo zhruba třičtvrtě hodiny. Jak je naším dobrý zvykem, zakempili jsme na prostorné slunečné terase s výhledem na rybník a rozhodli se vyzkoušet kvality místních kuchařů.

Restaurace Kaskuchl

V nabídce restaurace najdete skoro všechno, od předkrmů přes vegetariánská jídla, jídla pro děti i dezerty.

Po prostudování jídelního lístku jsme se rozhodli pro dvě polévky - květákovou s Käsemacher sýrem a krutony a klasickou rakouskou Leberknödelsuppe s velkými játrovými knedlíčky. Vše dorazilo na stůl perfektně horké, což přišlo vhod - na otevřené terase nebylo úplně nejtepleji, ale nechtěli jsme se ochudit o krásný výhled na rybník.

Jako hlavní chod jsme si vybrali burger - byl skvěle dochucený a mile nás překvapilo, že u hranolek byl i kečup. Maličkost, ale potěší.

Závěrem jsme ještě zvolili malý ochutnávkový talíř místních sýrových specialit. Mohli jsme tak ochutnat tři druhy sýra, plněné dýničky, sladké papričky a olivy. Vše perfektně ladilo s opraženými vlašskými ořechy a fíkovou marmeládou. Na čerstvé houstičky už nám bohužel nezbylo moc místa :)

Vše jsme spláchli dobrou kávou a Almdudlerem a vydali se ještě na zdravotní procházku kolem rybníka. Cestou jsme pozdravili kozy, ovečky a obří králíky v malé ZOO a rozhodli jsme se ještě koupit pár dobrot na doma.

V obchodě najdete vedle sýrů a sýrových specialit i vína, piva nebo produkty z máku. My jsme sáhli po makovém pestu a nemůžeme se dočkat, až jej vyzkoušíme. Nemohli jsme tam nechat ani naše oblíbené víno značky Gruber-Röschitz. Budete-li mít příležitost jej někdy ochutnat, určitě neváhejte. 

Celkové hodnocení

Pokud budete někdy poblíž, areál Käsemacherwelt určitě stojí za návštěvu. Nudit se zde nebudou ani děti a vy si zde můžete užít chvilku pohody v nádherné přírodě. Na rozdíl od jiných podniků má Käsemacherwelt sice otevřeno i v neděli, ale zase má zavřeno v pondělí, tak na to při návštěvě myslete :)