Navštívili jsme letohrádek císařovny Alžběty Bavorské (Sissi), který se nachází na ostrově Korfu v Řecku. Tohle místo při návštěvě Korfu určitě nesmíte vynechat!

Překrásný řecký ostrov Korfu nabízí mnoho zajímavých a pěkných míst. Achillion je jednoznačně jedním z nich. Možná je to příběhy, které jsou spojeny s touto památkou. Možná je to nádhernou zahradou, která se zde mimo hlavní budovu nachází. A nebo je to tím, že je zde socha Achillea - udatného válečníka z řecké mytologie - v nadživotní velikosti.

Každý si zde najde to své. Mě zaujala kombinace zmíněné úžasné sochy v překrásné tropické zahradě a super výhledu do okolí, mimo jiné na hlavní město ostrova Korfu (místní mu ale neřeknou jinak než Kerkyra) a také na moře.

Vstupné do Achillionu

Nejdříve je potřeba koupit vstupenky. Vstupné se zde pohybuje okolo 2 € za dítě a 7 € za dospělého. Pokud chcete audioprůvodce, vyjde vás to na 10 €.

Jakmile budete mít vstupenky, tak můžete paní u brány do Achillionu předat tu svou, ona z ní utrhne kousíček a pustí vás dovnitř.

Po krásně upravené cestě vystoupáte nahoru ke vchodovým dveřím budovy. A zde to vše začne.

První věc, kterou nahoře uvidíte, je socha císařovny Alžběty Bavorské, přezdívané Sissi. Právě ona nechala tento skvostný zámeček vybudovat. Ráda sem jezdila, protože jí vyhovovalo zdejší klima a dokonale si tu odpočinula od všech povinností a starostí, které ji čekaly v tehdejším Rakousku-Uhersku.

Co zde najdete zajímavého?

Uvnitř budovy je velké schodiště, které vám umožní navštívit dvě patra s malebně zařízenými místnostmi. Nahoře u schodiště visí majestátní obraz rakouského umělce Franze Matsche, nazvaný Achilleův triumf. Zobrazuje klasickou scénu Achillea coby vítěze, vláčícího za svým vozem tělo Hectora podél trójských zdí. Dílu prý v době vzniku bylo vyčítáno hodně nepřesností, co se perspektivy a reálného vyobrazení týče. Nám ale připadalo v richtiku :)

V přízemí je soukromá kaple císařovny Sissi. Právě sem se chodila modlit za své blízké. Kapli tvoří jedna zdobená místnost. Je to tu překrásné.

Kdyby zde nebylo několik prohlídek najednou, tak bychom se právě v kapli rádi zdrželi déle. Museli jsme ale pokračovat za průvodkyní, abychom vše stihli (a také, aby nás neušlapali ;).

V dalších místnostech lze obdivovat dobové předměty, uměleckou sbírku i osobní předměty císařovny Sissi, jejího manžela a dalších členů rodiny.

Těchto starých a zajímavých předmětů by tu jistě zůstalo i více, ale po tragické smrti Sissi toto místo sloužilo k nejrůznějším účelům. Byla to například nemocnice v období světových válek a později i kasino.

Zaujala mě také spousta ciferníků, kterým chyběly ručičky. Dle průvodce je utrhla sama Sissi, protože se nerada dívala, jak rychle běží čas. Připomínalo jí to totiž, že stárne.

Zahrady Achillionu

Po vystoupání úplně nahoru se ocitnete v zahradách Achillionu. Nachází se zde spousta druhů stromů, keřů i květin. Mrkněte na naše video (viz níže) a nasajte tu atmosféru z jednoho povedeného letního dne. To prostě musíte zažít (nebo minimálně vidět :)).

Sochy

V zahradě venku je velké množství soch. Dokonce se zde nachází i dvě sochy bájného hrdiny Achillea, podle kterých je letohrádek pojmenovaný. Jedna z nich jej vyobrazuje v poloze, kde trpí, protože je zraněn (Achillova pata).

Druhá socha Achillea je mnohonásobně větší. I s podstavcem má skoro 12 metrů, takže je fakt obrovská.

Od této největší sochy je také velmi pěkný výhled na město a na moře. Také je zde vidět stezka císařovny Sissi, kterou chodívala dolů zahradami k moři.

Je správně Achillion nebo Achileion?

Jelikož název vychází ze jména bájného řeckého hrdiny Achillea, tak by možná správnější bylo pojmenování „Achileion“ či „Achilleon,“ ale nesetkali jsme se zde bohužel s jiným pojmenováním než (asi hovorově) „Achillion.“ Tak jsme to také použili všude, i když pravda bude nejspíše někde uprostřed :).

Video z Achillionu

Fotogalerie

Kde Achillion na Korfu najdete?

Mrkněte na mapu a zazoomujte si podle potřeby.